02 Nov
02Nov

Miben más az igényérvényesítés egészségügyi szolgáltatóval szemben?

 Aki másnak jogellenesen kárt okoz, köteles azt megtéríteni. Ez az egyetlen mondat azonban nagyon sok mindent jelent. Az, hogy milyen káresemény történik, ki a felelős érte, s ez a felelősség milyen szigorú, hogy kell kiszámolni a minket ért károkat, már nem válaszolható meg egy egyszerű mondattal. Az orvosi műhiba tekintetében a kár fogalma is igen összetett, hiszen mi számít kárnak? Sikertelen műtét, egy téves diagnózis, egy amputáció, halál? 

Az orvosi műhibák esetében mind a károkozás módja, mind a kár, mind a felelősség alakulása igen speciális, azt azonban rögzíteni érdemes, hogy az egészségügyről szóló törvény szerint minden beteget - az ellátás igénybevételének jogcímére tekintet nélkül - az ellátásban részt vevőktől elvárható gondossággal, valamint a szakmai és etikai szabályok, illetve irányelvek betartásával kell ellátni. Erre tekintettel kell lennie az orvosi beavatkozást elvégző személyzetnek, s erről tudnia kell a betegnek is. 

Az egészségügyi ellátással összefüggésben közjogi eszközök is rendelkezésünkre állnak, hogy mindenki a megfelelő színvonalú, szakmailag kifogástalan ellátásban részesülhessen. Egy orvosetikai vizsgálat kezdeményezése, vagy a Nemzeti Népegészségügyi Központ megállapításai azonban arra nem lesznek alkalmasak, hogy a beteg részére az erkölcsi kompenzáción túlmutató, egyedi jogorvoslatot jelentsenek.

Mindenkinek más a motivációja akkor, amikor egy orvosi beavatkozás jogi vizsgálatát kéri, amennyiben azonban igénybe veszi a polgári jog által kínált eszközöket, az őt ért kárért, lelki traumáért kártérítést, illetve sérelemdíjat is követelhet. Fontos azonban, hogy minden ügy egyedi – s orvosaink felelősségét csak abban az esetben lehet megállapítani, ha valóban hibáztak, s a hiba elhárítása érdekében nem tették meg a szükséges lépéseket. 

Vagyoni kártérítést pénzben, egy összegben, járadékban, kombináltan is lehet kérni, ám ehhez meg kell határoznunk a kár pontos mértékét. Vagyoni kár a károsult vagyonában megállapítható bármilyen értékcsökkenés (pl. útiköltség, otthoni lábadozás miatt megemelkedett rezsiköltség stb.), de ide tartozik az elmaradt jövedelem, a keresetveszteség is, valamint mindazon kiadások, melyek a rehabilitációhoz, felépüléshez szükségesek. Az összegek megállapítása minden esetben szakmai vizsgálatot igényel, s fontos, hogy e tekintetben pontosak legyünk, hiszen a költségek, s a kár összegének meghatározása során figyelemmel kell lennünk a jogszabályokra, valamint vannak kötelezettségeink is a károk enyhítését tekintve.

Sérelemdíj a személyiségi jogok megsértésének vagyoni elégtétellel történő közvetett kompenzációja és büntetése is egyben. Jogalapja a személyiségi jogsértés ténye, a károkozó felróható magatartása és a jogellenesség. Egy betegnek járó sérelemdíj okai lehetnek érzékvesztésből eredőek (hallás, látás, szaglás, ízlelés), végtag vesztés, bénulás, mozgáskorlátozottság miatti kompenzáció, bármely funkciócsökkenés, esztétikai kár, hozzátartozó elvesztése is. A sérelemdíj összegének megállapítása azonban összetett, s érzékeny feladat. A fenti, pénzben nem mérhető károkat ugyanis mérlegre kell tenni, figyelemmel kell lenni a joggyakorlatra, s ez alapján szükséges azt pénzben mérhetővé alakítani.

Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.